Who is coming - Cartoon Springboard 2015

Check the list of participants below or download the PDF.

Company Participant Country
AKTO Anastasia Dimitra Greece
Amanda Richardson Amanda Richardson UK
Animaatiokopla Maria Björklund Finland
Animation Production Day (APD) Marlene Wagener Germany
Atelier de la Production de la Cambre Susie Lou Chetcuti Belgium
Autour de Minuit Nicolas Schmerkin France
Ballyfermot College of Further Education (BCFE) Mark Byrne Ireland
Beast Animation Steven De Beul Belgium
Brinck-Lund Media  Ida Brinck-Lund Denmark
Burg-Gymnasium Wettin Anne Einecke Germany
Burg-Gymnasium Wettin Yannik Hoferecht Germany
Christine Shin Christine Shin France
CUB Animation Csaba Gellár Hungary
CUB Animation Bálint Gelley Hungary
DOK Leipzig Katrin Haucke Germany
ENSAV - Ecole Nationale Supérieure des Arts Visuels de la Cambre Vincent Gilot Belgium
Filmecho / Filmwoche Peter Dehn Germany
France Télévisions (FTV) Joseph Jacquet France
Freebird Pictures Andrea Schiefer Germany
Haute Ecole Albert Jacquard  Joël Jacob Belgium
INDIE SALES Eleanor Coleman France
International Academy of Media & Arts (IAMA) Mike Riemenschneider Germany
International Academy of Media and Arts Halle (IAMA) Claudia Hoffmann Germany
International Academy of Media and Arts Halle (IAMA) Annegret Renner Germany
Karsten Matern Filmproduktion Karsten Matern Germany
Ketnet / VRT Telidja Klaï Belgium
Kids Media ©nsulting Christophe Erbes France
La Poudrière - Ecole du film d'animation Laurent Pouvaret France
Les Armateurs Delphine Nicolini France
Majom Malom Flóra Anna Buda Hungary
Majom Malom Balázs Turai Hungary
Masterplan Pictures Per Damgaard Hansen Denmark
Masterplan Pictures Carina Randløv Denmark
Melusine Productions / Studio 352 Stephan Roelants Luxembourg
MFG Film Funding Baden-Wurttemberg Robert Lanig Germany
Mitteldeutsche Medienförderung (MDM) Anne King Germany
Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) Astrid Plenk Germany
Mixtvision Digital Benjamin Feld Germany
Moholy-Nagy University of Art and Design (MOME) Zsuzsanna Bányai Hungary
Moholy-Nagy University of Art and Design (MOME) József Fülöp Hungary
Morphies Production Paul Maresch Germany
Morphies Production Linus Stetter Germany
MotionWorks Katharina Hullmann Germany
MotionWorks Tony Loeser Germany
NFP Animation Film Stefan Thies Germany
Pyjama Films Terhi Väänänen Finland
Salto Film & Media Production Éva Katinka  Bognár Hungary
Salto Film & Media Production Zsuzsanna Kreif Hungary
Stadt Halle Denise Demnitz Germany
Stadt Halle Petra Sachse Germany
Studio Cafia Joachim Kamoen Belgium
Studio Cafia Wietse Palmans Belgium
Studio Pupil Tünde Vollenbroek Netherlands
Sun Creature Studio Charlotte de la Gournerie Denmark
Sun Creature Studio Mikkel Mainz Elkjaer Denmark
Superprod Jérémie Fajner France
The National Film School of Denmark Christian Ballund Denmark
U-TAD (Centro Universitario de Teconología y Arte Digital) José Antonio Rodríguez Díaz Spain
Walking The Dog  Eric Goossens Belgium
Zentropa International Spain David Matamoros Spain
  David Adler Denmark
  Vilhelm Bergendal France
  Anais Bonaventure France
  Gaëtan Brasse France
  Irene Chica Pérez Spain
  Isabel Chica Pérez Spain
  Luca Ciarciaglini Italy
  Luc-David Garraud France
  Hanne Härkönen UK
  Jakub Ježek Czech Republic
  Adam Kavanagh Ireland
  Hanka Kotlářová Czech Republic
  Gareth Lyons Ireland
  Karen Mitrega Germany
  Manuela Molin Germany
  Victoria Musci Italy
  Bera Nándor Netherlands
  Johnny Pappas Greece
  Janna-Riina Perämäki UK
  Michael Reichert Germany
  Panait-Adrian Sandu UK
  Manuela Schöbel-Lumb Germany
  Claudia Bille Stræde Denmark
  Pontus Ullbors Persson Sweden
  Jorge Verdugo Spain
  Simone Verrocchio Italy
Cartoon Yolanda Alonso Belgium
Cartoon Agnès Bizzaro Germany
Cartoon Joëlle Kesenne Belgium
Cartoon Julie Liamin Belgium
Cartoon Annick Maes Belgium
Cartoon Hélène Mambourg Belgium
Cartoon Elodie Wattiaux France
Neumann & Müller Thomas Fichtner Germany
Neumann & Müller Reinhard Klingsohr Germany